15.9 C
Struga
Saturday, October 1, 2022
spot_img

Кина од утре почнува нови воени вежби

Кина денеска најави дека ќе одржи воени вежби во близина на јужниот дел на Жолтото Море и Бохај, во близина на Јужна Кореја. Се очекува вежбите да започнат утре и да траат до 8 септември.

Источната команда на кинеската војска објави на платформата Weibo дека ќе продолжи да спроведува координирани поморски и воздушни воени вежби околу Тајван, а фокусот на овие вежби ќе биде тестирање на воздушни напади од копно и воздушни напади со долг дострел, пренесуваат локалните медиуми.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles