20 C
Struga
Sunday, August 14, 2022
spot_img

Зеленски: Русија сноси одговорност за теророт во нуклеарката „Запорожје“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа изјави дека Русија мора „да сноси одговорност“ за „актите на терор“ во украинската нуклеарна централа Запорожје, која беше окупирана од руската војска и беше цел на напад за кој Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат.

-Денес окупаторите создадоа уште една многу ризична ситуација за цела Европа: двапати ја погодија нуклеарната централа Запорожје, најголемата на нашиот континент, рече Зеленски во дневното видео обраќање.

„Секое бомбардирање на оваа локација е бесрамно злосторство, акт на терор. Русија мора да сноси одговорност за создавање закана за нуклеарната централа“, рече тој.

Во нападот на нуклеарната централа оштетени се високонапонски водови, поради што еден од реакторите е исклучен.

МААЕ во вторникот предупреди дека ситуацијата во нуклеарната централа е нестабилна и „секој ден се поопасна“.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles