17 C
Struga
Saturday, July 13, 2024
spot_img

Зеленски ги прифати преговорите, но не во Белорусија 

Претседателот на Украина Володимр Зеленски  ги прифати преговорите, но,не во Белорусија.

Според неофицијални информации, украинскиот претседател Зеленски не сака да отпатува за Белорусија на преговори , каде што веќе е московската делегација, бидејќи се плаши дека ќе биде уапсен.

Зеленски и денеска се обрати преку видеото на Телеграм.

-Минатата ноќ беше тешка за Украина, рече тој. Тој изјави и дека оваа ситуација не ја избра Украина, туку Русија. Сепак, Зеленски рече дека Русија и Украина можат да се вратат на мирот. „Да немаше агресија од вашата територија, можевме да разговараме за мир“, рече тој.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles