15 C
Struga
Sunday, July 3, 2022
spot_img

ЕУ им додели кандидатски статус на Украина и Молдавија

Дваесет и седум членки на ЕУ вечерва им доделија кандидатски статус на Украина и на Молдавија, објави во Брисел претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, нарекувајќи ја одлуката „историски момент“ во екот на руската агресија.

ДОГОВОР. ЕВРОПСКИОТ СОВЕТ ШТОТУКУ ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СТАТУС КАНДИДАТ ЗА ЕУ ​​НА УКРАИНА И МОЛДАВИЈА. ИСТОРИСКИ МОМЕНТ, НАПИША ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЕВРОПСКИОТ СОВЕТ НА ТВИТЕР.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја поздрави одлуката, нарекувајќи ја „единствен и историски момент во билатералните односи“.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles