8 C
Struga
Wednesday, December 6, 2023
spot_img

Денеска се одбележуваат – Ден на победата над фашизмот и Денот на Европа

Денеска се одбележуваат – Ден на победата над фашизмот и Денот на Европа.

На глобално ниво се одбележува Денот на победата над фашизмот. Со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија, на 9 мај 1945 година беше ставен крај на Втората светска војна.

Денот на Европа е воспоставен како ден на сеќавање на декларацијата на францускиот министер за надворешни работи Роберт Шуман во 1950 година, што се смета за прв важен чекор во настанувањето на ЕУ. Премиерот Ковачевски ќе учествува на одбележување на 9 мај – ден на победата над фашизмот и ден на Европа. Со почеток во 9:45 часот премиерот ќе положи цвеќе пред споменикот „Ослободители на Скопје“ во дворот на Владата и ќе се обрати на пригодната свеченост.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles