27 C
Struga
Sunday, July 14, 2024
spot_img

Двојно зголемен бројот на прегледи на деца во Струга откако Охрид остана без педијатри

Врие на детското одделение во Струга. Речиси двојно е зголемен бројот на пациенти особено изминатите два месеци по затворањето на одделението во Охрид.

Дневно како што велат педијатрите има и по 120 прегледи, а најкритично е за време на викендите , празниците и ноќната смена каде покрај од охридско струшкиот регион на лекување доаѓаат и деца од Ресен и Дебар.

Шест педијатри работат во две смени во детско и неонатологија во Струга каде има вкупно 18 кревети . Огромен број деца се лекуваат од настинки, сезонски грип но и од корона, најмалото кое било болно од корона било едномесечно бебе.

Она што ги загрижува докторите е тоа што двајца педијатри од струшката болница за неколку години заминуваат во пензија така што и детското одделение во Струга може да се соочи со истиот проблем како и во Охрид со недостаток на кадар кој ќе ги лекува најмалите.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles