12 C
Struga
Wednesday, May 31, 2023
spot_img

Двоцифрена бројка на новозаразени со Ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.359 тестови, при што се регистрирани 86 нови случаи со КОВИД-19, 105 оздравени пациенти и едно починато лице, соопшти Министерството за здравство.

Од 86 новозаболени од Скопје се 46, Битола 23, Прилеп и Гостивар по 4, Куманово, Кавадарци и Велес по 2 и Струмица, Кичево и Виница по 1.

Од вкупниот број на позитивни (86), регистрирани се 9 реинфекции.

Регистрирани се 105 оздравени пациенти и тоа од Скопје 55, Битола 21, Штип 5, Кавадарци 4, Охрид и Радовиш по 3, Прилеп, Куманово, Струмица и Берово по 2 и Гостивар, Велес, Виница, Неготино, Делчево и Пехчево по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирано е едно починато лице од Битола (80г), кое починало во болнички услови. Кај лицето се регистрирани коморбидитети.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles