1.7 C
Struga
Tuesday, November 29, 2022
spot_img

Гутереш: Ни претстои економски хаос, големи поскапувања, помали приходи

Руската инвазија на Украина е една од глобалните кризи што предизвика најголемо зголемување на трошоците за живот во една генерација, соопштија ОН.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека светот се соочува со „нова реалност“ три месеци по почетокот на украинската војна, за која рече дека ги влошува ефектите од климатските промени, Ковид-19 и светската криза на нееднаквост.

Околу 1,6 милијарди луѓе во 94 земји се тешко погодени од барем една димензија на кризата, се вели во најновиот извештај на Глобалната група за одговор на кризи (GCRG) за украинската криза.

„За луѓето ширум светот, војната, заедно со другите кризи, се заканува да предизвика невиден бран на глад и сиромаштија, оставајќи социјален и економски хаос зад себе“, рече Гутереш на прес-конференцијата на која го презентираше извештајот.

„Ниту една земја нема да остане недопрена од кризата поради трошоците за живот“, рече тој. „Луѓето ширум светот ќе се соочат со глад и трошоците за енергија нагло ќе се зголемат, додека приходите на многу работници ќе се намалат. Бројот на луѓе чие снабдување со храна е загрозено е двојно зголемено во последните две години“, рече тој.

„Сегашната криза со храна може брзо да се претвори во катастрофа со храна на глобално ниво во 2023 година“, предупреди генералниот секретар на ОН Гутереш.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles