15.9 C
Struga
Saturday, October 1, 2022
spot_img

Голем пожар во Шпанија принуди евакуација на 1.500 жители

Голем пожар на североистокот на Шпанија излезе од контрола, поради што денеска се евакуирани осум населени места и 1.500 жители во провинцијата Сарагоса, соопштија пожарникарите.

Официјалните лица објавија дека ситуацијата е критична во градот Анон де Монкајо и дека приоритет на 300-те пожарникари кои го гаснат пожарот е заштита на човечки животи и населени места.

Шумскиот пожар, што избувна вчера, за помалку од 24 часа се прошири на повеќе од 50 километри.

Пожарникарите најавија дека изгледите за гаснење на пожарот зависат од временските услови, но и дека се очекуваат удари на ветер од 60 километри на час.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles