12.7 C
Struga
Wednesday, September 28, 2022
spot_img

Главниот командант на Украина: До сега загинаа речиси 9.000 наши војници

Речиси девет илјади војници загинаа во војната со Русија, изјави врховниот командант на украинските вооружени сили.

Бројката дадена од генералот Валериј Залужни се чини дека е прва дадена од шефот на украинската војска од почетокот на руската инвазија на 24 февруари.

Залужни, врховен командант на вооружените сили на Украина, на конференцијата во чест на воените ветерани и семејствата на загинатите, изјави дека на децата им е потребна заштита во неколку делови на земјата, вклучувајќи го и главниот град Киев.

„Тие навистина не разбираат што се случува и дефинитивно им треба заштита бидејќи нивниот татко отишол на фронтот и можеби е меѓу речиси 9.000 херои кои загинаа“, рече тој.

Залужниј не даде никакви детали и не кажа дали таа бројка ги вклучува сите загинати во борбите, како што се граничните полицајци.

Претседателот Володимир Зеленски на конференцијата рече дека околу милион луѓе ја бранат Украина како дел од армијата или другите сили. Според проценките на Киев, Залужни не кажал колку цивили загинале или колку руски војници загинале, но главниот штаб на украинската армија проценува дека загинале 45.400 руски војници.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles