4 C
Struga
Saturday, February 4, 2023
spot_img

Германија испраќа воена помош за Украина во вредност од 1,08 милијарди долари

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус објави вчера на маргините на состанокот во американската воена база Рамштајн пакет воена помош за Украина во вредност од 1,08 милијарди долари, соопшти портпаролот на германското Министерство за одбрана.

Портпаролот на германското министерство не објасни што ќе вклучува пакетот помош.

Во меѓувреме, холандски медиуми јавија дека Холандија ќе и испрати на Украина две лансирни рампи за противвоздушни системи и ракети Патриот.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles