23 C
Struga
Tuesday, July 16, 2024
spot_img

Во Шпанија откриена работилница за лажни евра пласирани на пазарот, вклучително и Албанија

Во Шпанија е разбиена криминална група која фалсификувала евра при што постојат основи на сомнение дека мрежата се проширила и во Албанија и други земји на Балканот, јави дописничката на МИА од Тирана.

– Според истрагите, оваа група за помалку од три месеци испечатила осум милиони лажни евра во апоени од по 500 евра, пренесува весникот „Шќиптарја”.

Истиот извор објавува и фотографии од запленетите пари и машините пронајдени во работилница во регионот на Каталонија.

Шпанската полиција уапсила  12 лица, додека полицијата успеала да заплени 4,3 милиони евра, а остатокот е пуштен на пазарот.

Според Европол, оваа група дистрибуирала лажни пари низ Европа и балканските земји, а контроли за лоцирање или спречување пуштање на лажни пари на пазарот се вршат и во Албанија.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles