15.9 C
Struga
Saturday, October 1, 2022
spot_img

Во последните три дена 1.261 ковид-позитивни и вкупно шестмина починати

Во последните три дена регистрирани се 1.261 нов случај на КОВИД-19 од наперавени 2.989 тестови, оздравени се 1.085, а починале четири лица, соопшти Министеството за здравство.

Од новорегистрираните случаи, во Скопје се 572, Битола – 107, Кавадарци – 75, Прилеп – 64, Охрид – 62, Куманово – 54, Тетово – 44, Велес – 36, Гостивар – 29, Неготино – 27, Струмица – 23, Струга – 22, Кичево – 19, Крива Паланка – 18, Ресен – 16, Штип – 15, Кочани – 12, Гевгелија и Свети Николе – по 9, Дебар – 8, Радовиш и Кратово – по 7, Валандово – 5, Берово, Крушево и Демир Хисар – по 4, Македонски Брод – 3, Делчево – 2, Виница, Богданци, Пехчево и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.261), евидентирани се 295 реинфекции.

Регистрирани сe 1.085 оздравени пациенти од: Скопје – 578, Битола – 80, Куманово и Кавадарци – по 51, Велес – 41, Охрид – 35, Тетово – 26, Гостивар и Струмица – по 25, Штип – 19, Прилеп – 18, Струга и Кичево – по 17, Кочани и Гевгелија – по 14, Ресен – 12, Неготино и Кратово – по 10, Крива Паланка, Валандово и Демир Хисар – по 6, Свети Николе – 5, Крушево – 4, Радовиш, Берово и Делчево – по 3, Дебар, Виница и Богданци – по 2.

Во текот на изминатите 3 дена (22.07-24.07.2022) пријавени се 4 починати лица од: Скопје (69г), Битола (84г), Прилеп (80г) и Велес (83г). Сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од: Куманово (86г) и Македонски Брод (79г). Двајцата се починати во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во период од 26.06.2022 – 01.07.2022г.

Направени се 2.989 тестови преку: ИЈЗ-323, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-86, ЦЈЗ Прилеп-34, ЦЈЗ Тетово-47, ЦЈЗ Куманово-62, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–147, Жан Митрев (Филип Втори)-34, Авицена-75, Биотек-123, Систина-62, лабораторија Лаор-14, Синлаб-28, Ремедика-7, Плодност-37, Генеа-9, Никоб Лаб-160, ВФВ Медикал-16, Ели МедикаПлус-21, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-15, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-31, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.601.

Досега во земјата се направени вкупно 2.108.611 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 323.425, бројот на оздравени пациенти е 309.761, на починати е 9.359, а бројот на активни случаи изнесува 4.305

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      152984, Активни   1953

Куманово    17242, Активни    208

Битола      16489, Активни    340

Прилеп      14633, Активни    207

Тетово      13833, Активни    146

Кавадарци   11166, Активни    209

Велес 10170, Активни    146

Гостивар    9805, Активни     79

Охрид 9385, Активни     208

Струмица    8318, Активни     104

Штип  8301, Активни     83

Кичево      5799, Активни     78

Кочани      5223, Активни     39

Струга      4862, Активни     83

Гевгелија   4527, Активни     55

Неготино    3832, Активни     74

Ресен 2841, Активни     59

Свети Николе      2685, Активни     28

Радовиш     2592, Активни     35

Крива Паланка     2496, Активни     47

Делчево     2014, Активни     5

Берово      1713, Активни     12

Дебар 1707, Активни     19

Валандово   1522, Активни     13

Виница      1404, Активни     3

Пробиштип   1288, Активни     4

Богданци    1039, Активни     4

Кратово     1005, Активни     16

Крушево     951, Активни      13

Демир Хисар 864, Активни      16

Македонски Брод   761, Активни      13

Демир Капија      599, Активни      1

Македонска Каменица     527, Активни      2

Пехчево     489, Активни      2

Дојран      359, Активни      1

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles