6 C
Struga
Tuesday, March 21, 2023
spot_img

Во Париз се одржа протест против зголемените трошоци за живот

Илјадници луѓе се собраа денеска во центарот на Париз на протест против зголемените трошоци за живот.

Демонстрантите, организирани од левичарските партии и синдикати, побараа повисоки плати, поголемо оданочување на профитот на големите компании и други чекори за ублажување на ефектите од зголемената инфлација.

Демонстрантите ја критикуваа политиката на владата на претседателот Емануел Макрон среде енергетската криза и исто така изразија незадоволство од „климатската неактивност“, барајќи поголеми инвестиции во борбата против климатските промени.

Освен тоа, организаторите на протестите бараат замрзнување на цените на енергијата, основните стоки и кириите и се спротивставуваат на планираните пензиски реформи.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles