27 C
Struga
Saturday, September 23, 2023
spot_img

АД ЕСМ на 01.03.2023 година произведe 15 451 мегават часови електрична енергија, соопшти Владата.

Овие количини се наменати за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Во термоелектраните се произведени 11 380 мегавати, додека во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци 4 071 мегавт часови.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles