13.5 C
Struga
Thursday, September 29, 2022
spot_img

Влада: Ги осудуваме нецивилизираните напади во Собранието од страна на опозицијата

Владата на Република Македонија јавно ги осудува крајно нецивилизираните напади и навредите искажани во Собранието на Република Македонија од страна на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кон високи претставници на Европската Унија.

Најостро го осудуваме говорот на омраза којшто деновиве опозицијата упорно го шири и се обидува да го наметне во јавноста од собраниската говорница, но и од блокадите и протестите на улица. Главната цел на овие срамни и ниски напади е да го попречат патот на Република Македонија во евроинтеграцискиот процес.

Позициите на Владата на Република Македонија се јасни и цврсто сме решени да станеме дел од европското семејство каде што и припаѓаме, штитејќи ги националните интереси и македонскиот јазик. Затоа Владата со целиот свој капацитет ќе продолжи да работи на просперитетот на земјата и нејзино полноправно членство во Унијата.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles