23 C
Struga
Friday, July 12, 2024
spot_img

Владата објави список со лица од Македонија кои се бореле за ИСИС

Владата на Република Македонија објави список на кој се наоѓаат 15 македонски државјани кои се бореле за „Исламска држава“ (ИСИС) во Сирија.

Кон овие 15 лица се воведени финансиски санкции поради учеството во Сирија и финансирање на други за учество во битките.

Овие лица не се во Македонија и против нив е веќе спроведена истрага и распишана меѓународна потерница, а списокот може да се погледне https://ufr.gov.mk/wp-content/uploads/2020/05/Рестриктивни-мерки-домашни-лица.pdf

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles