30 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

Владата денеска ќе го разгледува предлог-буџетот за 2023 година

Предлог-буџетот за наредната 2023 година денеска ќе се најде на дневен ред во Владата.

Од прес-службата информираа дека тој ќе се разгледува во рамките на 98. владина седница закажана за денеска.

министерот за финансии Фатмир Бесимив на оваа тема пред еден месец во колумна најави дека буџетскиот дефицит ќе продолжи да се стеснува и со новиот буџет за 2023 година, со што ќе се оди со постепена фискална консолидација.

Во буџетот за следната година се очекува да влезат и 80 милиони евра како директна помош од ЕУ, што беше најавено при посетата на претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, на 26 октомври.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles