27 C
Struga
Sunday, July 14, 2024
spot_img

Бектеши во Прага на неформален состанок на Советот за енергетика на ЕУ

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ја продолжува посетата на Прага, Република Чашка каде што присуствува на неформалниот состанок на Советот за енергетика на Европската унија организиран од Чешкото претседателство со Советот на ЕУ.

На неформалниот министерски состанок, како што соопшти Министерството за економија, покрај земјите членки на ЕУ, присуствуваат и земјите од Западен Балкан. Ќе се разгледува патоказот за понатамошните активности за справување со високите цени на енергијата и за обезбедување на природниот гас по достапни цени за потрошувачите во Европа.

Тема на разговор на состанокот ќе бидат и потенцијалните насоки за реформирање на пазарот на електрична енергија.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles