4 C
Struga
Monday, November 28, 2022
spot_img

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до привремено исклучување на енергијата на сите нуклеарни централи и поголемиот дел од термо и хидроелектрични централи.

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Инаку денеска Русија лансираше околу 70 проектили кон Украина, а главната цел беше енергетската инфраструктура. Вечерва поради нападите, претседателот Зеленски побара итна седница на советот за безбедност на Обединетите Нации.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles