17 C
Struga
Thursday, July 11, 2024
spot_img

Австралија по две години ги отвора сите свои граници 

Поради високиот процент на луѓе вакцинирани против коронавирус, Австралија во понеделник ги отвора границите за странски туристи по речиси две години затворање.

„Чекањето заврши“, рече премиерот Скот Морисон на неделен брифинг на меѓународниот аеродром во Мелбурн.

Сите патници можат да влезат во Австралија од понеделник, а целосно вакцинираните туристи нема да мора да останат во карантин.

Отворањето на Австралија за туристите се оценува како најјасен показател за напуштање на строгиот пристап во борбата против коронавирусот и посветеноста на соживот со вирусот и промовирање на вакцинацијата.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles