Çfarë shkakton kafshimi i thonjve

Kafshimi i thonjve është një zakon shumë i përhapur dhe prek çdo grupmoshë. Shpeshherë nis në fëmijëri dhe vazhdon deri në moshë të rritur, sepse është kthyer...

3 kombinime popullore të ushqimeve që na shkatërrojnë shëndetin

Studimet e fundit të dietologëve kanë treguar që disa nga kombinimet e shpeshta të ushqimeve mund të jenë të dëmshme për shëndetin madje t’ju bëjnë të...

Zbulohen ushqimet e jetëgjatësisë

Së fundmi, kur bëhet fjalë për shëndetin dhe ushqyerjen e shëndetshme, ndërgjegjësimi ashtu si edhe njohuritë e njerëzve janë rritur shumë herë më shumë...

Lajm i keq për dembelët, punët e shtëpisë të mbrojnë nga...

Punët e shtëpisë janë një mënyrë e mirë për të qëndruar sa më larg sëmundjeve të ndryshme. Punë të tilla si zierja, hekurosja, pastrimi, larja...

A mund të jetë i dëmshëm konsumimi i tepruar i çajit

Fluori është një komponent kontrovers. Disa hulumtime tregojnë se ai mund ta përmirësojë shëndetin oral, ndërsa disa studime sugjerojnë që mund të jetë i...

Kimikatet në produktet e përditshme paraqesin kërcënime shëndetësore?

Qindra shkencëtarë në mbarë botën po bëjnë fushatë për të kërkuar nga prodhuesit që ta ndalojnë përdorimin e kimikateve të zakonshme të pranishme në...

Beni kujdes! Truri i fëmijëve po shkatërrohet nga drita blu e...

Një studim i fundit zbulon se çfarë ndodh me trurin e fëmijëve që përdorin tabletat. Ne shohim fëmijët që luajnë me telefona, kompjuter dhe tableta çdo ditë. Teknologjia po...

Shqipëria mban rekord të vdekjeve në rajon për kancer

Kanceri është sëmundja që të gjithë i frikësohen dhe që fatkeqësisht po shndërrohet në vrasësin numër një. Edhe pse shkenca mjekësore ka avancuar, përsëri vështirë se...

Ja si mund ti zbardhni dhembet duke ndikur keto hapa…

Si mund t’i zbardhni dhëmbët? Përgjigja mund t’ju duket e thjeshtë – t’i pastroni më shpesh – por kjo nuk është e lehtë. Fillimisht, ka dy...

Xheli është i pangjyrë dhe me strukturë xhelatinoze dhe gjendet në...

Aloe Vera merret në mënyrë orale dhe nxit tretjen, neutralizon thartirën e shtuar të lukthit, normalizon pH-në e jashtëqitjes, ndërkaq ndihmon nëse vuani nga...