Përse na rrjedhin vazhdimisht hundët, ndërsa nuk jemi të ftohur?

Posaçërisht të prirë ndaj këtij fenomeni janë personat të cilët vuajnë nga astma apo ekzema, ndërkaq individëve në ditë u “rrjedhin” hundët edhe midis...

Hiqni dorë nga dietat e rrezikshme, çfarë shkakton moskonsumimi i bukës

Në ditët e sotme dietat për të humbur peshë konsistojnë në eleminimin e bukës dhe brumërave. Por në fakt karbohidratet janë po aq të rëndësishme për ne, sa vitaminat...

Hani fruta, përfitimet shëndetësore të kivit

Kivi përmban sasi të lartë të fibrave të cilat përmirësojnë sëmundje si diabeti, zvogëlon nivelin e kolesterolit, përmirëson kushtet e pacientëve me sëmundje kardiovaskulare dhe ul probabilitetin e sulmeve të zemrës. Kivi përmban sasi të...

Tabletat dhe smartphone, shkaktarë të kancerit të lëkurës

Telefonat celularë, tabletat apo edhe laptopët në rast se janë në kontakt me diellin, shkaktojnë kancer në lëkurë, paralajmërojnë shkencëtarët. Ky është përfundimi i një studimitë fundit, i cili i...

Ja te mirat qe siell konsumi i cait!

Çaji mund ta ulë rrezikun e sulmit në zemër dhe vdekjes së qelizave të trurit. Mpiksja e gjakute formuar nga kolesterina dhe trombocitet e gjakut shkakton ndalimin e zemrës dhe...

Ja sa paracetamola duhet t’i pini në ditë

Paracetamoli për shumicën është ndihma e parë kur ndiejnë dhembje, mirëpo assesi nuk bën të pini më shumë se kjo dozë! Paracetamoli dhe ibuprofeni më së shpeshti përdoren për...

Ja cfar ndodh nese konsumoni shume sheqer!

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti Otagos në Zelandën e Re, konsumi i tepërt i sheqerit rrit nivelin e glukozës në gjak. Kjo e fundit dëmton...

Nese vuani nga veshkat, me patjeter duhet ta lexoni kete zgjidhje!

Gjethet e dafinës janë të pasura me përbërës bimorë, vitamina dhe minerale plot vlera. Më poshtë do të lexoni vlerat e pasura të gjetheve të thata të dafinës të...

Çfarë shkakton kafshimi i thonjve

Kafshimi i thonjve është një zakon shumë i përhapur dhe prek çdo grupmoshë. Shpeshherë nis në fëmijëri dhe vazhdon deri në moshë të rritur, sepse është kthyer...

3 kombinime popullore të ushqimeve që na shkatërrojnë shëndetin

Studimet e fundit të dietologëve kanë treguar që disa nga kombinimet e shpeshta të ushqimeve mund të jenë të dëmshme për shëndetin madje t’ju bëjnë të...