Kafshët shtëpiake jua përmirësojnë shëndetin mendor

Besohet se vetëm në Mbretërinë e Bashkuar mbahen rreth 10 milionë mace dhe 11.5 milionë qen si kafshë shtëpiake – dhe studimet e reja...

Edhe industria kozmetike e preferon çokollatën

Çokollata nuk është vetëm ëmbëlsirë e preferuar për ngrënie. Rëndësi të madhe ka edhe përdorimi i saj në industrinë kozmetike. Maskat ushqyese nga çokollata për...

Shenjat e pazakonshme që paralajmërojnë probleme me zemrën

Zemra, një organ kaq thelbësor për jetën, fshihet nën kafazin e saj mbrojtës në kraharor, duke bërë punën pa dhënë shenja në sipërfaqe. Në perëndim,...

Si të veproni nëse kafshoheni nga gjarpri

Me nxehjen e motit edhe gjarpërinjtë fillojnë të dalin më shumë, e posaçërisht në vendet më rurale ku ka pyje ose vende të braktisura...

Për një dimër pa sëmundje dhe pa depresion: Ushqimet të cilat...

Dimri mund të sjell gëzim të madh për shkak të festave të fund vitit, por gjithashtu sjell edhe temperatura të ulëta, i rritë shanset...

Trajneri personal për stërvitjet gjatë dimrit: Fokusohuni në qëllimin që dëshironi...

Gjatë ditëve të ftohta të dimrit, divani dhe ushqimi mund t’ju duken shumë më komode sesa shkuarja në palestër, por pastaj vështirë se keni...

Humbja e peshës është rezultat i ushqimit të shëndetshëm, jo i...

Ndonëse më parë ishte menduar se gjenetika e bën më të lehtë humbjen e peshës, tani një studim i SHBA-së ka zbuluar se sasia...

A e keni edhe ju ndjenjën që ju dhembin flokët? Nuk...

Nëse ndonjëherë me shaka keni thënë që po ju dhembin flokët, nuk keni gabuar. Ja si do t’i parandaloni. Mbase tingëllon si barsoletë që dhembin flokët, si...

Si të dobësoheni 2 kg për 3 javë?

Nëse nuk arrini të dobësoheni pavarësisht përpjekjeve të bëra, atëherë mos nxitoni të lini ushtrimet. Disa ndryshime të shpejta mund t’ju ndihmojnë të jepni...

Ndihma e parë: Si të reagoni kur trupi i huaj ju...

Nëse nuk reagoni me kohë, trupi i huaj në vesh mund të shkaktojë dhembje, infeksion dhe humbje të të dëgjuarit. Të rriturit kryesisht ndiejnë sikur...