Nesër priten negociatat për cështjen e emrit në Bruksel…!

Ndërmjetësuesi i OKB-së në kontestin e emrit ndërmjetMaqedonisë dhe Greqisë, Metju Nimic, të hënën dhe të martën në Bruksel do të takohet me përfaqësuesit në...

PËRPLASJA E RUSISË ME PERËNDIMIN KA TË BËJË ME GJEOGRAFINË, JO...

Plani Marshall pranoi limitet e forcës amerikane në Europë. Për të qenë e suksesshme, kështu duhet të veprojë diplomacia me Moskën sot. Në daçën e...

Mbretëresha Elizabeth feston përvjetorin e martesës, ja i sati pervjetor është…

Mbretëresha Elizabeth II e Britanisë dhe Princi Philip, e festojnë sot 70 vjetorin e martesës së tyre, me një tubim të vogël familjar, transmeton...

Ja numri i saktë i shqiptarëve nëpër botë

Pavarësisht regjistrimeve zyrtare të popullsisë që bëhen në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni, asnjëherë nuk dihet sa shqiptarë ka në botë për shkak të shpërnguljeve...

1000 euro për çdo azilant që largohet me dëshirë nga azili!

Gjermania mbështet me ndihmafinanciare azilantët që duan të rikthehen në vendlindje. Kujdes: afati i kërkesave për këto ndihmapërfundon në fund të muajit shkurt. Deri më 28 shkurt azilkërkuesit...

Takimi i BE-së me liderët e Ballkanit, pse nuk është Ramush...

Sot ka filluar punimet në Sofie të Bullgarisë takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor me përfaqësuesit të lartë të Bashkimit Evropian për të diskutuar dhe zhvilluar...

E fituar: Merkel qeveris edhe një herë!

Rezultati i zgjedhjeve parlamentare është një konfirmim për kancelaren. Me 33,2 përqind unioni konservator CDU humbet rreth 5 përqind krahasuar me zgjedhjet e vitit...

Erdogan: Duhen ndryshime kufijsh ne Ballkan!!!

Ministria e Jashtme e Bullgarisë tha më 8 dhjetor se çdo diskutim rreth një rishikimi të traktatit që përcaktonte kufijtë e fqinjëve të saj Greqisë dhe Turqisë...

Çeku social në Itali, si e përfitojnë 11 mijë emigrantë shqiptarë

Çeku social është një ndihmesë në para që u njihet të moshuarve të shtresave më të varfëra të popullsisë, apo më saktë, atyre pa...

Johanes Han në Shkup, kjo është arsyeja e vizitës…!

Eurokomesari për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore Johanes Han pas takimit më zëvendës kryeministrin për çështje evropian, Bujar Osmani dhe shefin e diplomacisë maqedonase Nikolla...