Rekordi i zi në Maqedoninë e Veriut, shifra alarmante shkon në 934 raste të reja me Covid-19

0
epa08479028 An ambulance carrying patient infected with the novel SARS-CoV-2 coronavirus causing the COVID-19 disease arrives at the City General Hospital 8 September in Skopje, North Macedonia, 11 June 2020. The number of newly infected COVID-19 patients in the North Macedonia is still more than one hundred per day in last two weeks, which is a big number for the small Balkan country. Government is considering to continue the preventive measures in the country. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

934 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, që është dhe shifra më e lartë e regjistruar deri më tani që nga shpallja e pandemisë. I lartë është edhe numri i të shëruarve.

Gjithsej 454 persona e kanë fituar betejën me virusin Korona, ndërsa në 24 orët e fundit 5 persona kanë ndërruar jetë. Janë kryer gjithsej 2 748 teste, edhe ky një tjetër rekord për sa i përket testimeve.

Shkup – 420
Kumanovë – 35
Shtip – 20

Dibër -5
Prilep – 61
Tetovë – 58
Strugë – 5
Tito Veles – 82
Manastir – 33
Ohër – 23
Kavadarcë – 19

Gostivar – 18
Gjevgjeli – 13
Strumicë – 30
Kriva Pallankë – 4
Radovish – 7
Krushevë – 2
Koçani – 22
Probishtip – 8
Demir Hisar – 2

iPehçev – 1
Valandovë – 1
Berovë – 8
Vinicë – 2
Delçevë – 4
Kratovë – 4
Sveti Nokol – 13
Kërçovë – 20
Resnje – 6
Negotinë – 8