Shënohen 3 viktima nga COVID-19 në Shqipëri

0

Tre qytetarë e kanë humbur betejën me COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri.

Një 44-vjeçare nga Durrësi, një pacient 71-vjeçar nga Tirana dhe një pacient 85-vjeçar gjithashtu nga Tirana, ku te tre pacientët kishin disa sëmundje bashkëshoqëruese dhe nuk kanë mundur të mbijetojnë për shkak të rëndimit të gjendjes shëndetësore, pavarësisht trajtimit intensiv nga stafi mjekësor.

Sipas MSH-së, vijon të ketë shtrime në Spitalin Infektiv ku aktualisht po trajtohen 79 pacientë, 7 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 3 janë të intubuar.

Ndërkohë kanë vijuar testimet në Laboratorin e Virologjisë në ISHP dhe gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 371 testime për të dyshuar të prekur me COVID-19, nga të cilat janë konfirmuar 69 raste pozitive.

Në Shqipëri aktualisht janë 1,014 persona aktivë me COVID-19, kryesisht në Tiranë, Shkodër dhe Durrës.