Mercedes tregon për herë të parë foto të S-Class elektrik

0

Prodhuesi gjerman i makinave Mercedes-Benz ka publikuar një imazh të parë të modelit të tij të ardhshëm EQS, i cili thuhet se është versioni elektrik i S-Class.

Siç raporton Electrek, automjeti mund të shihet vetëm i veshur me veshje kamuflimi.

Një pamje e tillë quhet Erlkönig në qarqet e automobilave.

Për shkak të kamuflazhit, ju mund të shihni pak nga pamja aktuale, transmeton Telegrafi.

Fuqia e karikimit 350 kW

Makina elektrike duhet të përshpejtojë nga 0 në 100 km/orë në 4,5 sekonda dhe të arrijë një shpejtësi maksimale mbi 200 km/orë.

Me një fuqi maksimale të karikimit 350 kW, EQS do të tejkalojë të gjitha makinat elektrike në treg.

EQS-Erlkönig tashmë është parë në natyrë dhe siç raporton Inside EVs, një shofer gjerman pa automjetin në një pikë karikimi në Gruibingen, në juglindje të Stuttgartit.

Ekziston edhe një video e saj.

EQS duhet të dalë në treg vitin e ardhshëm ndërsa disa modele të reja Mercedes do të shfaqen nën tregun EQ në vitet e ardhshme.