Në Francë një i vdekur dhe një i zhdukur – erërat dhe përmbytjet lënë mijëra shtëpi pa energji

0


Qindra njerëz u evakuuan nga shtëpitë e tyre për shkak të erës së fortë dhe përmbytjeve në Francë, me të paktën një burrë që humbi jetën.

Autoritetet po punonin për të rikthyer energjinë elektrike në dhjetëra mijëra shtëpi.

Stuhitë rrëzuan pemët dhe prishën furnizimin me energji elektrike në Francën jugperëndimore, me ujërat e përmbytjes që raportohet se rriteshin me 30 centimetra çdo orë në disa zona.

Një burrë 70-vjeçar vdiq dhe pesë persona të tjerë u plagosën kur pemët ranë në automjetet e tyre të premten.

Një burrë i moshuar u rrëmbye nga ujërat në rritje në rajonin jug-perëndim Lot-et-Garonne. Ai mbetet i zhdukur.

Autoritetet paraprakisht evakuuan rreth 600 njerëz nga zona e Landes ku takohen Gaves de Pau dhe Oloron.

“Ne jemi mësuar me këtë tani”, tha një pensionist vendas që dha emrin e tij si Christian, për AFP.

Ndërmarrja e shërbimeve komunale Enedis tha se 25,000 shtëpi ishin ende pa energji të shtunën, duke shtuar se 2,000 teknikë ishin vendosur për t’u marrë me këtë problem.

Shpejtësia e erës arriti në 142 kilometra në orë.

Stuhitë e fundit vijnë më pak se tre javë pasi disa njerëz humbën jetën për shkak të motit të keq në Itali dhe Francë.