Shqipëria e madhe, fiton dhe mban shpresat për kualifikim (VIDEO)

0

Shqipëria ka fituar me rezultat 4-2 kundër Islandës, një fitore e madhe kjo e Shqipërisë e cila mban atë në lojë për kualifikime në Euro 2020. Dërmaku, Hysaj, Roshi dhe  ishin lojtarët që ia siguaruan Kombëtares tri pikë

Shqipëria është këndellur pas humbjes 4-1 kundër Francës për ta mundur Islandën në Elbasan Arena për ta mundur 4-2 Islandën dhe për të mbajtur shpresat për kualifikim tutje.

Shqipëria ishte më e mirë që nga fillimi i pjesës së parë të ndeshjes por golin e gjeti në minutën e 33-të ku Memushaj krosoi mirë për Kastriot Dërmakun që arriti të shënoi golin e parë për Kombëtaren shqiptare.

Me epërsinë minimale përfundoi edhe pjesa e parë.

Në pjesën e dytë u shënuan plotë pesë gola.

Në minutën e 47-të barazon Gylfi Sigurdsson por Shqipëria kthehet shpejt në lojë pas një goli të mrekullueshëm të Hysaj pasi u shërbye për mrekulli nga Manaj.

Islandezët kthehen në lojë në minutën e 58-të me Sigthorsson.

Por, pas kësaj Shqipëria merr ndeshjen në dorë dhe arrin të shënojë dy gola.

Fillimisht ishte Odise Roshi që shënon në minutën e 79-të, kurse rezultatin e vulos në minutën e 82-të për rezultat 4-2.

Me këtë fitore Shqipëria mbetet në vendin e 4-të me 9 pikë, 3 më pak se Islanda por është në lojë për t’u kualifikuar.

Grupin H ku është Shqippëria e prin Turqia dhe Franca me 15 pikë, në vendin e tretë Islanda me 12 pikë, Shqipëria e katërta me 9 pikë kurse Moldavinë dhe Andorra tashmë janë përshendetur nga kualifikimi.