15 të arrestuar dhe 80 të shoqëruar pas protestës së opozitës në Tiranë

0

Plot 80 të shoqëruar, 15 të arrestuar dhe 7 të shpallur në kërkim! Ky është bilaci i deritanishëm i hetimeve, ndaj personave që dyshohet se janë përfshirë në akte të dhunshme gjatë protestës së të shtunës, të opozitës në Tiranë.

Mes të arrestuarve, edhe Florenc Hoxha, ish-drejtor i Policisë Bashkiake. Policia e Shtetit thotë se të arrestuarit janë nga Tirana, Kavaja, Divjaka, Shkodra, Durrësi, Cërriku, Elbasani dhe Fieri. Pesë prej të arrestuarve po procedohen në gjendje të lirë.

Sipas Policisë së Shtetit, të arrestuarit u identifikuan pas analizimit të pamjeve filmike dhe raportet e shërbimeve, përfshi provat e mbledhura gjatë protestës. Të arrestuarit akuzohen për “shkatërrim prone”, “dëmtime me dashje” dhe “prishje të qetësisë publike”.

 

Hetimet po drejtohen nga prokurori Enklid Gjini. Me urdhër të kryeprokurores së Tiranës, Elisabeta Ymeraj, në hetime janë përfshirë edhe 7 prokurorë të tjerë, të mbështetur nga 12 oficerë të Policisë Gjyqësore.

Top Channel ka mësuar se 20 grupe vëzhgimi nga Policia e Shtetit, përfshi disa kamera të instaluara mbi Kryeministri, kanë fotografuar dhe filmuar minutë pas minute të gjitha veprimet e dhunshme të protestuesve. Analizimi i fotove dhe pamjeve vijon dhe burime të policisë thonë se, numri i të shoqëruarve dhe arrestuarve pritet të rritet në orët në vijim.

Të arrestuarit

F.H., 44 vjeç, banues në Tiranë;
E.N., 28 vjeç, banues në Tiranë;
N.H., 51 vjeç, banues në Kavajë;
A.Gj., 54 vjeç, banues në Divjakë;
R.D., 23 vjeç, banues në Tiranë;
S.D., 41 vjeçe, banuese në Tiranë;
D.L., 33 vjeç, banues në Shkodër;
H.J., 76 vjeç, banues në Tiranë;
I.H., 49 vjeç, banues në Durrës;
F.T., 44 vjeç, banues në Tiranë;
S.R., 43 vjeç, banues në Cërrik;
M.F., 55 vjeç, banues në Elbasan;
L.J., 38 vjeç, banues në Tiranë;
P. Sh., 51 vjeç, banues në Shkodër;
V. D., 30 vjeç, banues në Fier.

Të proceduarit në gjendje të lirë

G.D., 25 vjeç, banues në Tiranë;
A.T., 20 vjeç, banues në Tiranë;
R.B., 53 vjeç, banues në Prenjas;
D.Ll., 47 vjeç, banues në Tiranë;
P.Th., 52 vjeç, banues në Shkodër.