CES 2019: Samsung lanson TV-në gjigant prej 98 inç 8K, njofton telefonin 5G

0

Konferenca e shtypit e Samsung është gjithmonë një nga ngjarjet më të mëdha në Consumer Electronics Show, dhe CES 2019 nuk ka bërë asnjë përjashtim, me gjigantin e Koresë së Jugut duke bërë një numër njoftimesh të mëdha që përfshijnë disa kategori të ndryshme të produkteve në shfaqjen e këtij viti.

Më i rëndësishmi është TV 98-inç i ri i Samsung-it, versioni i televizorit Samsung QE85Q900R 8K që lansoi kompania në IFA, disa muaj më parë. Ky është modeli më i madh nga pjesa tjetër e linjës, me modele të tjera në madhësi maksimale prej 65 inç, 75 inç dhe 82 inç.

Punon me HDMI 2.1, dhe ka të ngjarë të jetë një model i shtrenjtë, që kushton më shumë se £ 15,000.

TV 2019 të Samsung do të mbështesin edhe Apple AirPlay 2, Bixby, Alexa dhe Google Assistant, dhe do të ofrojë filma dhe shfaqje televizive iTunes – hera e parë kjo që iTunes do të jetë në dispozicion jashtë pajisjeve harduerike të Apple.

HS Kim, president dhe CEO i divizionit të konsumit të Samsung, zbuloi gjithashtu se një telefon 5G do të vijë në gjysmën e parë të vitit 2019.