Serbia kërkon nga Maqedonia tërheqjen e njohjes së Kosovës

0
Macedonia's Prime Minister Zoran Zaev (L), Serbia's Prime Minister Ana Brnabic (C) and Bulgarian Prime Minister Boyko Borisov (R) attend a summit to support regional integration in the Western Balkans region in Sofia on December 7, 2017. / AFP PHOTO / Dimitar DILKOFF (Photo credit should read DIMITAR DILKOFF/AFP/Getty Images)

Ndonëse po zhvillohet një proces për normalizimin e raporteve, Serbia ka vazhduar të loboj kundër pavarësisë së Kosovës.

Agjencia e lajmeve INA mëson se kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic i ka dërguar letra shumicës së Shteteve anëtare të OKB-së për ta tërhequr njohjen e Kosovës.

Një letër e tillë i është dërguar edhe kryeministrave të rajonit, Zoran Zaevit dhe çuditërisht edhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sidomos letrën drejtuar Shqipërisë, e ka quajtur të turpshme, për faktin se Kosova dhe Shqipëria i përkasin një kombi dhe një historie të përbashkët.

Por nuk duhet të harrohet edhe faktin se mbi 30 për qind e popullsisë në Maqedoni dhe janë shqiptarë.