Greqia ia tregon vijat e kuqe Rusisë në lidhje me marrëveshjen me Maqedoninë

0

Greqia është “plotësisht e vendosur” të ratifikojë marrëveshjen e saj me Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë për të ndryshuar emrin e këtij të fundit, tha Kostas Douzinas, një anëtar i SYRIZA-s në pushtet dhe kreu i komitetit parlamentar mbi marrëdhëniet e jashtme, transmeton Almakos.

“Nëse rusët vazhdojnë të përpiqen ta shmangin atë, reagimi do të jetë i fortë,” tha Douzinas në një artikull të botuar të shtunën me titull “Fuqia e Putinit në oborrin evropian të ekspozuar nga shpata greke” dhe duke iu referuar vendimit të Greqisë për të dëbuar dy diplomatë rusë tentime të dyshuara për minimin e marrëveshjes me IRJM.

Artikulli gjithashtu citon një zëdhënës të partnerit të koalicionit SYRIZA, Grekëve të Pavarur të krahut të djathtë (ANEL), të cilin e përshkruan si “pro-ruse”, duke akuzuar Moskën për ndërhyrje edhe pse ANEL kundërshton marrëveshjen.

Zëvendëspresidenti i ANEL, Panos Sgouridis, i referohet “informacioneve të dorës së parë që ka pasur ndërhyrje ruse në çështjet greke”, duke shtuar, “Është e rëndësishme që sovraniteti kombëtar i Greqisë të mbrohet”./Almakos/