Gati për plazh? Ja çfarë do ndodhë me motin pasdite e nesër

0

Edhe gjatë pasdites së sotme dhe nesër moti do të jetë njësoj në të gjithë Shqipërinë.

Por temperaturat do të jenë pak më të larta nesër.

Kështu që kush ka në plan të shkojë për në plazh të bëhet gati pasi do të jetë një ditë mjaft e mirë dhe koha do të mbajë.

Kështu thuhet në parashikimin e bërë nga Instituti i Gjeoshkencave Energjisë, Ujit dhe Mjedisit.

Reshjet

Sot pasdite dhe nesër priten reshje lokalisht të dobëta në shumicën e qarqeve të vendit (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Në zona shumë të izoluara, reshjet mund të shoqërohen edhe me shtrëngata, më të mundshme në zonat kodrinore-malore dhe në zonat pranë tyre, kryesisht gjatë pasditeve.

Temperaturat

Nesër temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 23 / 33 °C

në vendet e ulëta: 22 / 35 °C

në vendet malore: 14 / 29 °C

Era

Sot pasdite dhe nesër era pritet të fryjë e lehtë.

Rreziku i zjarreve

Sot pasdite dhe nesër pritet rrezik ‘i moderuar’ në qarqet Shkodër, Lezhë dhe Fier ndërsa ‘s’ka rrezik’ në qarqet Dibër dhe Korçë. Në qarqet e tjera pritet nivel ‘i ulët’ (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Rreziku do të jetë më i lartë gjatë ditës së nesërme.