Çfarë po fsheh NASA dhe pse heshtin shkencëtarët? Ja çfarë do të ndodh këtë vit

0

Një shkëmb i stërmadh i hapësirës mund të bjerë në tokë në vitin 2135, sepse anija e NASA-s – e projektuar për të mbrojtur planetin tonë nuk do të jetë në gjendje ta shmangë atë, paralajmërojnë shkencëtarët.

Projekti i NASA-s “Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response” është menduar të jetë në gjendje të largojë shkëmbinjtë e mëdhenj, kështu që ata nuk do të rrëzohen në Tokë.

Ai është gjithashtu në gjendje të shkatërrojë asteroidet me bomba bërthamore, por kjo nuk është alternativa e preferuar për shkak të pasojave të mundshme shkatërruese, shkruan ShkodraNews. Por shkencëtarët amerikanë kanë vendosur që artizanati është “i papërshtatshëm”, duke thënë se nuk do të jetë në gjendje të përcjellë asteroidin e quajtur Bennu.

Në një studim të ri, akademikët që punojnë së bashku me shkencëtarët e NASA-s konkluduan se “përdorimi i një anijeje të vetme Hammer si një goditje do të ishte joadekuate për shmangien e një objekti si Bennu”.

Kirsten Howley, një fizikant i shquar tha se duke përdorur anijen e vogël Hammer mund të ketë “pasoja të tmerrshme” në Tokë.

Asteroidi Bennu, është aq i gjerë sa pesë fusha futbolli, peshon përafërsisht 79 miliardë kg dhe është 1,664 herë më e rëndë se Titaniku, shkruan ShkodraNews.

Sipas “Metro”, Bennu ka 1 në 2,700 shanse për të goditur Tokën më 25 shtator 2135.

Artizanati i NASA-s është vetëm nëntë metra i gjatë, me peshë gati nëntë ton.

Shkencëtarët kanë vlerësuar se asteroidi mund të lëshojë 80.000 herë më shumë energji se bomba e Hiroshimës.