Torte me portokall

0

Përbërësit

2 vezë

1 gotë të çajit sheqer pluhur

gjysmë gote të çajit vaj vegjetal

1 gotë të çajit qumësht

1 Pluhur pjekje

1 vanilje

2 gota miell

PËR SHTRESËN ME PORTOKALL

2 gota lëng portokalli

2 lugë nisheste

gjysme gote ujë

sheqer pluhur

SIPAS DËSHIRËS

1 vanilje

Hapat
1
Vezët dhe sheqerin në një enë të thellë i derdhni dhe i përzieni me mikser rreth 3-4 minuta.

2
Vajin vegjetal, qumështin, pluhur pjekjën, vaniljën dhe miellin, e vazhdoni përzierjën me shpatull.

3
Enën e pjekjës e lyeni me vaj dhe në të e derdhni glazurën e përgatitur, të cilën e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 175 gradë celsius për 15-20 minuta.

4
Tortën e testoni me thikë se a është pjekur, nëse thika iu del e terur atëherë është pjekur mjaftueshëm.

5
Pas pjekjës tortën e lëni të ftohet, lëngun e portokallit, ujin, sheqerin, nishestën e vendosni në një tenxhere.

6
Tenxherën e vëni në zjarr mesatar dhe e përzieni vazhdimishtë, derisa ta përfitoni një lloj kreme të trashë.

7
Tortës së ftohur ia derdhni kremin e përgatitur me lëng të portokallit, përmbi ia hedhni copëzt e çokollatës.

8
Tortën e vëni në frigorifer për pritje rreth 2-3 orë.

9
Ju bëftë mirë!