Temperaturat arrijnë deri në -70 gradë në SHBA, bie dëborë edhe në Hawaii

0

I ftohti polar që ka prekur SHBA ka bërë që oqeani në bregun e Atlantikut te ngrije dhe reshjet e dëborës te bien edhe ne ishujt Hawaii.

Banorët e Massachusetts për përjetojnë një dimër të ashpër ku dhe peshkaqenët kanë ngrirë pasi uji u kthye në akull, përcjell albeu.com

“Cikloni vdekjeprurëse i bombave” solli sasi të mëdha dëborë dhe ngrirje të ftohtë nga Arktiku.

Një pamje tjetër e rrallë u zbulua në Hawaii, ku disa banorë vendas panë borë për herë të parë ndonjëherë në majë të malit Mauna Kea 13.800 metra.

Mali i Uashingtonit në New Hampshire ishte vendi më i ftohtë në botë në fundjavë me temperatura deri në – 70 gradë. /albeu.com/