Harry Kane shumë afër rekordit të Alan Shearer

0

Më shumë gola se Cristiano Ronaldo, më shumë gola se Neymar, më shumë se West Brom dhe Crystal Palace – Harry Kane është një top-player për vitin 2017.

Forma e gëzuar e sulmuesit të Tottenhamit me shënimin e golave këtë vit kalendarik vazhdoi të shtunën pasi ai shënoi dy herë në ndeshjen me Stoke Cityn këtë të shtunë që kaloi, shkruan Albeu.com.

Kane ka gjetur 33 herë portën në 32 ndeshje në ligë, pjesë e 50 golave në 48 ndeshje në të gjitha garat për klubin dhe kombëtaren e tij.

24-vjeçari po bëhet në një pikë referimi të rëndësishme të ligës, të vendosur nga njeriu tek i cili shumë e shohin Kane si trashëgimtarin natyror – ish-lojtari i Blackburn, Newcastle dhe Kombëtares së anglisë, Alan Shearer.

33 gola të Kane janë të barabarta ose e thënë ndryshe se katër klubet aktuale të Premier League këtë vit – Swansea dhe Burnley (të dyja 33), Crystal Palace (31) dhe West Brom (30).

Në pesë ligat më të mëdha të evropës – Angli, Francë, Gjermani, Itali dhe Spanjë – e vendos atë të tretë në listën e lojtarëve të ligës që ka shënuar në një vit kalendarik, vetëm me Lionel Messin (38 gola në 35 ndeshje) dhe Edinson Cavanin nga Paris St-Germain 34 gola në 35 ndeshje).

Me katër ndeshjet e mbetura për vitin 2017, Kane ka një shans të mirë për të arritur 37 gola që i duhet të kapërcejë Shearer, i cili, si Kane, udhëhoqi vendin e tij dhe ishte një figurë talismanike për klubin e tij të lindjes. /albeu.com/