Opinion: Ja cfar shoh unë në Strugë! Nga Armand Braho

0

Shpesh here e quaj vetem me fat qe jetoj midis dy qyteteve shume te bukur sic jane Struga dhe Pogradeci. Te dy kane te perbashketa dhe te vecanta te shumta, qe verehen sapo hyn ne to.
Ashtu si  Pogradeci dhe Struga eshte lene pas dore nga qeverisjet e meparshme. Qenka e thene qe atje ku ka Shqiptare jo te gjitha gjerat vajtkan vaj. Ndoshta eshte nga dashuria e shumte qe kemi ne shqiptaret per njeri-tjetrin, ose noshta eshte nga xhelozia qe kemi ne, vec nje gje eshte e sigurte, c’far do qofte ajo prish pune. Ne fakt ne jemi popull shume I mire, por thjesht nuk e vlersojme  kete cilesi.
Une  verej qe dhe ne Struge ashtu si ne Pogradec ka varferi…
Niveli I emigruesve eshte I larte ne te dy keta qytete, ky eshte fakt.
Keto qytete marrin gjalleri vetem gjate muajve te veres, ku shume pushues dhe emigrante kthehen ne vendlindje.

Nga sa une kam konstatuar keta emigrante nuk kthehen thjesht vetem per Strugen, por ata kthehen per ate mikpritje qe I karakterizon Struganet, ate bese qe vec keta te fundit te japin.
Thjesht fare une kam disa muaj qe po jetoj ne kete vend dhe gjithashtu po punoj po ne kete vend. Per nje gje ju siguroj muajt e pare qe une kam ardhur ne struge ndryshojne nga muajt e fundit, nuk jam I sigurte per shkakun pse keto muaj po ndryshojne, por nje gje e them me plot goje ky ndryshim eshte per mire.
Fryme e re per Strugen dhe te gjithe ata qe jetonje ne kete vend po ndihet koheve te fundit.  Ky ndryshim nuk do ishte I mundur pa ndihmen e disa njerzve te cilet po e vazhdojne kete gje, nuk me takon mua ta them kush jane keta njerez, por I  kjo takon Struganve qe I njohin dhe I besojne.
Fati im I madh eshte qe une e kam hasur dhe takuar kete ndryshim qe ne hapat e pra te tij. Kenaqesia ime me e madhe eshte se dhe une si te gjithe qytetaret e Struges, do te me thjeshtesohen punet per hir te ketyre ndryshimeve.
Ne fakt eshte viti im I trete ne media dhe disa nga keto ndryshime qe kane ndohur ne Struge, kam pasur fatin qe une ti trasmetoj per stuganet ne mediat ku une punoj. Te jeni te sigurte dite akoma me te mira po vijne per te gjithe kete vend!
Une nuk jam per shum gjate ne Struge, e shumta eshte vec 5 vite. Por nje gje kam mesuar ne Struge, qe do ta mbaj mend per shume vite, miresia qe ofron cdokush per cdokend eshte me e madhe se inati qe kane ata per njeri-tjetrin.
Me qe ky ishte artikulli Im I pare sot zgjodha te flas per mire, por heret e tjera do flas per ato gjera qe jo cdokujt do ti pelqejne…
Nga Armand Braho